613
445
439
437
Aydınlatma sektörünün geleceğini Led ürünler ışıklandırıyor
Frost & Sullivan Türkiye’nin araştırmasına göre aydınlatma sektöründe LED armatür ürünlerin pazar yükselişi artan bir ivmeyle sürüyor. 2015 yılında 150 milyon euro pazar büyüklüğüne sahip olan LED ürünlerin, yıllık ortalama %20 büyümeyle 2020 yılında %65 dolayında pazar payı ile 350 milyon euro düzeyine ulaşması öngörülüyor.

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan‘ın sektör uzmanlarından Irmak Giray, aydınlatma sektöründe dünya pazarlarında olduğu gibi Türkiye’de de LED ürünlerin yerini kuvvetlendirdiğini ve pazarın büyük bir değişim geçirdiğini vurguluyor. Giray, Türkiye’de profesyonel aydınlatma sektörü içinde armatür pazarına bakıldığında, LED’li ürünlerin 2018 yılında geleneksel aydınlatma ürünlerini tahtından indireceğini öngördüklerini belirtiyor.

Elektronik kökenli firmalar öne çıkıyor
Türkiye LED armatür sektöründe 50’nin üzerinde aktörün yer aldığını ifade eden Giray, firma yapılarına bakıldığında sektörde iki tip aktör bulunduğunu, söz konusu aktörlerin armatür üretimi yapan firmalar ile ithalatçı firmalar olduğunu kaydediyor. Üretim yapan firmaları ise iki başlık altında incelemenin mümkün olduğunu belirten Giray; bu firmaların aydınlatma sektöründe geleneksel armatür ürünleri konusunda deneyimli firmalar ile elektronik sektöründen LED ürünleri pazarına doğrudan geçiş yapan firmalar olduğunu söylüyor. Giray, ithalatçı firmaların LED armatürlerinin pazarda yerini aldığı ilk yıllarda yüksek pazar penetrasyonları ile öne çıkmış olduklarına dikkat çekiyor.

Son yıllarda ise özellikle elektronik kökenli firmaların pazarda daha rekabetçi olarak üst sıralarda yer almaya başladığını ifade eden Giray, bunun en önemli nedeninin geleneksel aydınlatma üreticilerinin ana ürün gruplarındaki faaliyetleri nedeniyle LED pazarında fazla agresif olamamalarından kaynaklandığını belirtiyor. Giray, 2015 yılına bakıldığında ana iş konusu geleneksel aydınlatma ürünü olan firmaların, LED ürünler konusunda ürün çeşitliliğini artırarak pazarda daha kuvvetli hale geldiğini dile getiriyor.

ledd
2015’te LED pazarı büyüklüğü 150 milyon euro

2015’te LED pazarı büyüklüğü 150 milyon euro
Türkiye LED armatür pazarının 2015 yılında yaklaşık 150 milyon euroluk bir pazar büyüklüğüne ulaştığını ifade eden Giray, Frost & Sullivan olarak yıllık ortalama %20 büyüme öngördükleri LED armatür pazarının, 2020 yılı itibariyle 350 milyon euro düzeyine ulaşmasını tahmin ettiklerini belirtiyor. Türkiye toplam armatür pazarı büyümesine devam ederken, LED ürünlerin pazardan aldığı payın her geçen yıl arttığını söyleyen Giray, 2012 yılı itibariyle %10 pazar payı bulunan LED armatürlerin 2018 yılında geleneksel armatürlerin önüne geçerek pazar payını yüzde 50’nin üzerine çıkarmasını beklediklerini ifade ediyor. Giray, 2020 yılı itibariyle ise söz konusu oranı yüzde 65’ler dolayında öngördüklerini belirtiyor.

Frost & Sullivan‘ın araştırmasına göre ilk yatırım maliyetinin yüksek olmasına karşın, LED armatür pazarının büyümesinin arkasındaki ana nedenlerin başında LED fiyatlarındaki düşüş trendi, operasyonel maliyet avantajları ve Türkiye özelinde inşaat sektöründeki yeni yatırımlar yer alıyor. Özellikle aydınlatmanın çok daha uzun saatler boyunca kullanıldığı, ışık renk ve yoğunluğunun önemli olduğu perakende ve ofis gibi alanlarda LED armatürlerin geleneksel armatürlerin yerini aldığını belirten Giray, mevcut durumda armatür seçiminde fiyat belirleyici faktörlerin başında gelse de, 2020 yılı itibariyle kalite ve satış sonrası hizmetlerin satın alımlara yön verecek faktörler olacağını ifade ediyor.

2016 LED pazarı için kritik yıl
2016 yılının LED armatür pazarı için son derece kritik bir yıl olacağını vurgulayan Giray, özellikle sokak aydınlatmalarının LED’e dönüşüm projesinin siyasi istikrarın yakalanmasıyla birlikte uzun dönemli yatırım planları ve somut adımlar atılması yönünde sektörün en önemli beklentileri arasında yer aldığını kaydediyor. Buna bağlı olarak, mevcut ve yeni inşaat yatırımlarının sektörün gelişimine olumlu katkı sağlamasının beklendiğini ifade eden Giray, 2016 yılında ayrıca yerli aydınlatma üreticilerinin yabancı firmalarla ortaklık ve satın alma girişimlerinde bulunabileceğini belirtiyor.

Öte yandan, Türkiye’nin en büyük dış ticaret ortağı olan Rusya ile yaşadığı krizin, özellikle yurtdışında büyük inşaat projelerine imza atan müteahhit firmalarla birlikte ürün ihracatı gerçekleştiren firmaları da etkilemesini beklediklerini ifade eden Giray, Rusya’nın halihazırda LED armatürlerde Türkiye’nin en önemli beş ihracat pazarından biri olduğuna dikkat çekiyor.

Okunma Sayısı : 446
Lame Elektrik, Aydınlatma Malzemeleri, Küçükkuyu Ayvacık Çanakkale
Telif Hakkı lameelektrik.com Aittir. Her Hakkı Saklıdır.